O mnie

Ponad 35 lat pracy nauczyło mnie, jak ważna jest edukacja dla zrozumienia mechanizmów odpowiedzialnych za zdrowie. 

Napisałem kilka książek, gdzie jest podana lista badań holistycznej oceny zdrowia. Na IG oraz TT dzielę się wiedzą i doświadczeniem.

Ważne jest dociekanie i ogarnięcie przyczyn dolegliwościa nie tylko leczenie objawów przez wiele lat.

 Likwidując przyczyny jesteśmy wolni od objawów zaburzeń. 

Po ukończeniu Gdańskiej Akademii Medycznej pracowałem w oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Wojewódzkim oraz w Poradni Onkologicznej. 

Wiele czasu poświęciłem pracy w Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie. W 2001 roku obroniłem tam doktorat. 

Przez trzy lata byłem ordynatorem pełnoprofilowego 35-cio łóżkowego oddziału położniczo-ginekologicznego.

Do IX 2021 byłem adiunktem na Wydziale Nauk o Zdrowiu, gdzie uczyłem praktycznej wiedzy medycznej studentów fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa i dietetyki.

 

Jestem autorem licznych publikacji w profesjonalnych czasopismach medycznych, miesięcznikach i kwartalnikach. W marcu 2020 ukazała się moja pierwsza książka “Czego ginekolog ci nie powie” (wyd. Pascal) i została uznana za bestseller działu “zdrowie” na Empik.pl.

 

W maju 2012 roku na konferencji medycznej w Białymstoku otrzymałem pierwszą nagrodę za wystąpienie na temat roli mikrobioty jelitowej i jej wpływu na zdrowie. 
 W lutym 2021 roku została wydana druga książka “Uspokój swoje hormony”, a w 2022 “facet jak młody bóg”. “Menopauza” oraz IX 2024- “czego nie wie dziewczyna a ginekolog jej nie powie”

Praca w Poradni Onkologicznej nauczyła mnie traktowania zdrowia jako całości współpracujących ze sobą wszystkich narządów. 

Profilaktyka i leczenie chorób piersi także jest w zakresie moich działań lekarskich. Zauważyłem, że zmiany w ich obrębie często współistnieją z zaburzeniami hormonalnymi, metabolicznymi, genetycznymi czy czynnikami środowiskowymi. Wiele zmian, na przykład torbielowate, można nie tylko obserwować, ale też leczyć, a nawet im zapobiegać. I można (a nawet trzeba!) szukać przyczyn ich powstawania.

Wpływ mikroflory jelitowej  na zdrowie wciąż jest niedoceniany. Zaburzenia jelitowe okazują się przyczyną wielu chorób i powikłań w leczeniu. To również jest tematem moich zainteresowań.

Codziennie przekonuję się, jak bardzo można pomóc sobie zmieniając  dietę i jedząc dobre, naturalne produkty. To właśnie zadowolone pacjentki, które jedzą świadomie i dzięki temu czują się lepiej, są przyczyną mojej pasji edukacyjnej.

Staram się edukować studentów oraz pacjentki, aby stosować profilaktykę i skutecznie dbać o zdrowie poprzez:

Odpowiednie odżywianie

Aktywność fizyczną

Sposoby radzenia sobie z nadmiernym Stresem i lękami

Zbyt często dziewczyny nie wiedzą dlaczego mają nieprawidłową cerę, czemu w czasie ciąży nadmiernie przybierają na wadze i rodzą duże dzieci, często po terminie. Dlaczego mają zaparcia, wzdęcia, ale też mięśniaki macicy, chorą tarczycę. Jakie są powody tego, że źle śpią, mają lęki, zaburzenia nastroju lub depresję. 

Konsekwencje tej niewiedzy ponoszą same. Po cichu, przez całe życie, stan ich zdrowia niezauważalnie się pogarsza. 

Kolejny przełom przychodzi w okresie przekwitania. Zaniedbania zdrowotne mogą prowadzić do granic wytrzymałości organizmu, do udarów i zawałów. Mam jednak pacjentki, które – mimo obciążenia rodzinnego chorobami – unikają powikłań i cieszą się dobrym zdrowiem przez całe długie życie. One udowadniają, że można. Trzeba tylko zrozumieć, jakie czynniki mają kluczowy wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, życie.

Na część czynników nie mamy wpływu (uwarunkowania genetyczne, środowiskowe), ale większość zależy tylko od nas. Wystarczy tylko je sobie uświadomić. 

 

O tym, że sami mamy wpływ na nasze zdrowie, coraz częściej czytam w aktualnym piśmiennictwie światowym. Wciąż jednak widzę, że każdy naukowiec pisze tylko o swojej medycznej działce, w oderwaniu od całości. Endokrynolog leczy zaburzenia hormonalne, ale już nie operuje. Psychiatra leczy depresję, nie interesują go zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego pacjenta. Dermatolog próbuje poprawić cerę, ale nie wnika co dzieje się z cyklem miesiączkowym i jak wyglądały ciąże. Konsekwencje takiego miejscowego podejścia ponosi pacjent. 

Każdy ze specjalistów postępuje zgodnie z wytycznymi ekspertów. Medycznie wszystko się zgadza. Tyle tylko, że człowiek jest całością, nie zbiorem poszczególnych narządów czy tkanek. Wystarczy jedna dysfunkcja w ciele, by uruchomić domino zmian. Jedzenie produktu, który nam szkodzi może uruchomić niszczenie tarczycy, co z kolei powoduje zaburzenia hormonalne skutkujące po latach rakiem. 

Często o tym długo rozmawiam z pacjentkami, wyjaśniam po kolei działanie całego ciała. Widzę, że moje holistyczne podejście się sprawdza, bo udaje się pomóc nawet w problemach, które wydawały się niemożliwe do wyleczenia.

Dzielę się praktyczną wiedzą jak tylko potrafię. Publikuję w prasie medycznej, popularnych magazynach dla kobiet, biorę udział w konferencjach. O pisanie książek poprosiły mnie moje studentki i pacjentki. Zależy mi, żeby jak najwięcej kobiet poznało mechanizmy patologii, na które same mają wpływ.

Moja pierwsza książka “Czego ginekolog ci nie powie” (wyd. Pascal, 2020) okazała się hitem sieci EMPiK i ogólnej klasyfikacji wydawnictwa. W lutym 2021 pojawiła się kolejna – “Uspokój swoje hormony”, która wyjaśnia zależności między zaburzeniami hormonalnymi, a metabolicznymi i emocjonalnymi. Radzę w niej, co można (i trzeba!) robić, aby zachować zdrowie. Obecnie kończę pisanie trzeciej książki- drogowskazów zdrowia dla mężczyzn, która ukaże się na początku 2022 roku.